10:53 15/09/2015

652

Польський експерт знайшов недоліки в децентралізації Порошенка

Польський експерт знайшов недоліки в децентралізації Порошенка

 

Польський експерт знайшов недоліки в децентралізації Порошенка

 

Півтора роки польські економісти допомагають Україні з децентралізацією. Серед експертів Войцех Місьонг – людина, яка реалізовувала легендарний План Бальцеровича – реформа, яка зробила справжнє диво в Польщі. Нині ж Місьонг знайшов в українському плані змін низку суттєвих недоліків.

 

Фрагмент інтерв’ю Дзеркало тижня :

— То чого ж бракує поки що українському самоврядуванню, на вашу думку?

 

— На сьогодні в Україні формально є локальне самоврядування і на рівні громад, і на рівні районів та областей, але тільки в містах це самоврядування справді працює. Там є і ради, і підпорядковані їм виконавчі органи. У селах, районах та областях є ради, але виконавчих органів у їхньому підпорядкуванні немає. Усі виконавчі функції виконують адміністрації, підзвітні центральній владі. Потрібно казати прямо — це неповне самоврядування. У Польщі з 1990-го по 2001 р. люди вибирали раду, а вона, у свою чергу, обирала голову виконавчого апарату. З 2001 р. люди вибирають і раду, і голову виконавчого органу. Причому й у гмінах (найменша адміністративна одиниця Польщі), і в повітах (середня адмінодиниця) всі суспільні завдання та адміністрування на сьогодні виконуються самоврядуванням. Підпорядкованого центральній владі штатного апарату там немає. Тільки у воєводствах паралельно існують одиниці самоврядування та воєвода як представник центральної влади. Але права маршала, голови самоврядування у воєводстві, все одно набагато ширші, ніж воєводи. Прагнути потрібно такої системи, в якій у кожній одиниці самоврядування є власний виконавчий апарат, що виконує функції, покладені на нього жителями цієї громади.

 

— Але ж ви обізнані з проміжними результатами реформи? Мінфін України задоволений. Ви — ні?

 

— Чітке визначення тих обов'язків, які покладатимуться на місцеву владу, — основа правильної фіскальної децентралізації. Нині важко сказати, чи є створена українським урядом модель вдалою, адже чіткого розподілу завдань досі немає. Засмучу вас. Такі зміни не відбуваються швидко. У Польщі ми перші кроки до реформування почали робити ще в грудні 1989 р. Тоді було розроблено об'ємний пакет законів, які стосувалися реформування всієї держави, у тому числі й децентралізації. Після того, як був прийнятий закон про одиниці самоврядування, ми розробили закон, який розподіляє суспільні завдання між ними й Кабінетом міністрів. Це рішення було принциповим для всієї реформи. Чітко розподіливши повноваження між центральною та місцевою владою, ми створили основу для побудови фінансової системи. Створення фінансової системи без визначення конкретних статей фінансування безглузде. На жаль, в Україні вийшло саме так. І це — одна з основних проблем вашої реформи децентралізації. Справді, роботу над створенням фінансової системи виконано неабияку, створено чимало проектів, рішень, навіть більше, ніж потрібно, але основних кроків ще не зроблено — не створено структури органів виконавчої влади в одиницях самоврядування та не розподілено завдань. Поки цього не буде, зрозуміти, як запрацює вся система на місцях, неможливо.

 

— А як завдання було розділено в Польщі?

 

— Колись я поставив це запитання своїм студентам, і вони принесли мені роботи на 200 сторінок кожна. Але якщо казати про основне, то, наприклад, гімназії (з 1-го по 9-й клас) фінансують гміни. Ліцеї (з 10-го по 12-й клас) перебувають на утриманні повітів. Вищі навчальні заклади фінансує вже центральна влада. Забезпечення всіх комунальних послуг також покладене на місцеве самоврядування. Як і соціальне забезпечення, причому близько 90% видатків фінансують саме гміни. Практично всі видатки на установи культури (понад 95%) залежно від типу фінансують або гміни, або повіти, або воєводства (найбільша адмінодиниця Польщі). Транспорт розділений залежно від категорій доріг. Державними дорогами завідує Міністерство транспорту, але це приблизно тільки 4% від усіх існуючих у Польщі шляхів. Інші дороги на забезпеченні громад.

 

— В Україні вже виникли проблеми з передачею доріг місцевому самоврядуванню. Хоч як рахуй, грошей регіонам на їхнє утримання не вистачить. Як справляються польські громади?

 

— Проблеми з фінансуванням у нас теж були. І тривали вони доти, доки Польща не вступила до ЄС. Від цього моменту всі масштабні капітальні вкладення в дороги фінансуються за рахунок коштів Євросоюзу. Якщо, наприклад, будується автострада, то 85% усіх вкладень забезпечує ЄС, а решта — за рахунок наших коштів. Це дуже прискорило будівництво доріг у нашій країні. Коли ми входили в ЄС, у Польщі була одна автострада — 70 км із Кракова в Катовіце. Сьогодні довжина наших автострад перевищує 1300 км. Але не слід ідеалізувати польські дороги, вони теж не в найкращому стані. На прикладі доріг дуже добре видно, навіщо потрібна грамотно побудована система самоврядування. Є міста, для яких будівництво якихось ділянок шляхів дуже важливе. Але їздити у Варшаву та розповідати там про цю необхідність для одних було безглуздо, а для інших — цілком реально. Ієрархія проблем у різних містах схожа — школи, дороги, рівень комунальних послуг. Але для центральної влади пріоритетність цих завдань може бути зовсім іншою. Самоврядування дає громадам можливість самостійно визначати пріоритети, а не додержуватися єдиного зразка.

 

— На жаль, в Україні настільки часто державні фінанси використовують не за призначенням, що багато хто ставиться до цього питання інакше.

 

— Так! Тут ми підходимо до третього елемента, якого в Україні також поки що немає, але який дуже потрібен. Необхідно створити систему контролю за діяльністю органів самоврядування. Це дуже важливо та дуже складно насправді. Ефективність подібної системи залежатиме саме від того, який механізм буде покладено в її основу. Перший принцип може бути такий — будь-які рішення органів самоврядування можна скасувати на центральному рівні лише в тому разі, якщо вони суперечать законодавству. Тобто на рівні міністерств питання про доцільність якихось рішень не розглядаються, навіть якщо місцева влада вкладає гроші, наприклад, у будівництво дороги, маючи при цьому невирішені питання в соціальній сфері. Навіть якщо рішення місцевої влади в столиці вважають нерозумними, його не мають заперечувати доти, доки воно не суперечить чинному законодавству. Нехай на власній шкурі відчують наслідки, нехай люди, які вибирали цю раду, зроблять відповідні висновки. Другий принцип, на якому має ґрунтуватися ця система контролю, — місцеве самоврядування має право оскаржити рішення центральної влади, у разі її втручання, у суді. Саме так працює ця система в Польщі.

 

— На ваш погляд, що нині є першочерговим завданням для України на шляху до децентралізації?

 

— Крім чіткого розподілу завдань, системи контролю та гарантій, про які я вже сказав, мені здається, потрібно створити сильну групу, яка координувала б усі роботи з децентралізації. У структурі вашого уряду вона має створюватися на стику Міністерства регіонального розвитку та Міністерства фінансів. Жодне із цих міністерств без плідної співпраці з іншим успіхів не досягне. При цьому їм потрібно вчитися втихомирювати свої амбіції та вгамовувати бажання демонструвати свою визначальну роль у здійсненні реформи. А ще вам необхідна підтримка лідерів на місцях. Зробити так, щоб були задоволені всі, неможливо, та й на тривалі обговорення всіх "за" та "проти" ви не маєте часу. Уряд повинен запропонувати створену ним модель і говорити з лідерами громад для того, щоб уже вони переконували населення в необхідності розпочати працювати за запропонованою урядом моделлю. Я запевняю вас, що згодом вона все одно буде змінюватися та вдосконалюватися. Головне — розпочати. 
 

Інші інтерв’ю

31/12/2015 - 15/12/2015

Литвин отримував відсоток за кожен танк, що зайшов до України з Росії – інтерв’ю психоаналітика

Литвин отримував відсоток за кожен танк, що зайшов до України з Росії – інтерв’ю...

читати повністю
«До всіх бізнесменів вже дібралися», або як патріоти вже стали не потрібними – інтерв’ю харківського бізнесмена

«До всіх бізнесменів вже дібралися», або як патріоти вже стали не потрібними – і...

читати повністю
Реформа охорони здоров’я та вакцинація – справою давно час зайнятися СБУ. Думка доктора Комаровського

Реформа охорони здоров’я та вакцинація – справою давно час зайнятися СБУ. Думка...

читати повністю
Влада розглядає Україну як бізнес-проект. Думка громадського діяча

Влада розглядає Україну як бізнес-проект. Думка громадського діяча

читати повністю
У влади немає єдності – усе обертається довкола «спроб один одного підставити, «спалити» і зігрітися довкола цього полум’я». Думка Мустафи Найєма

У влади немає єдності – усе обертається довкола «спроб один одного підставити, «...

читати повністю
Яйця Яценюка "або 50 мільярдів доларів інвестицій: що важливіше? Думка бізнесмена Євгена Платона

Яйця Яценюка "або 50 мільярдів доларів інвестицій: що важливіше? Думка бізнесмен...

читати повністю

Популярні iнтерв'ю

Литвин отримував відсоток за кожен танк, що зайшов до України з Росії – інтерв’ю психоаналітика
Литвин отримував відсоток за кожен танк, що зайшов до України з Росії...

 

Литвин отримував відсоток за кожен танк, що зайшов до України з Росії – інтерв’ю психоаналітика

 

Психоаналітик з Луганська Олександр Зеленько, який у 1980-ті роки працював у КДБ, до початку АТО викладав у Луганському національному універ... 31/12/2015 дивитися все

«До всіх бізнесменів вже дібралися», або як патріоти вже стали не потрібними – інтерв’ю харківського бізнесмена
«До всіх бізнесменів вже дібралися», або як патріоти вже стали не потр...

 

«До всіх бізнесменів вже дібралися», або як патріоти вже стали не потрібними – інтерв’ю харківського бізнесмена

 

Всеволод Кожемяко (Агротрейд) опублікував кричущий пост у Фейсбук.

... 28/12/2015 дивитися все
Реформа охорони здоров’я та вакцинація – справою давно час зайнятися СБУ. Думка доктора Комаровського
Реформа охорони здоров’я та вакцинація – справою давно час зайнятися С...

 

Реформа охорони здоровя та вакцинація справою давно час зайнятися СБУ. Думка доктора Комаровського

 

Інтерв’ю найвідомішого дитячого лікаря України Євгена Комаровського щодо вакц... 22/12/2015 дивитися все